
Ilość informacji, jaka dociera do nas każdego dnia, a także ilość emocji, które kumulują się w naszym ciele jest naprawdę ogromna. Cały nasz organizm, czyli ciało i umysł znajdują się w stanie bezustannego czuwania. Nic więc dziwnego, że musimy szukać coraz efektywniejszych technik radzenia sobie ze stresem i metod umożliwiających lepsze dbanie o nasze potrzeby. Jedną z technik, która zasługuje na szczególną uwagę jest medytacja. Co warto wiedzieć o tej praktyce? I jakie korzyści może przynieść? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Medytacja - co warto wiedzieć?
Medytacja to dziedzina, którą możemy postrzegać na wiele różnych sposobów. Z jednej strony jest to swoista technika relaksacyjna, z drugiej - element rozwoju i szansa na wewnętrzną przemianę. To także sposób na radzenie sobie ze stresem, uwolnienie różnego rodzaju emocji oraz metoda na zachowanie harmonii i zdrowia emocjonalnego. Technika ta pozwala nam dostosować się do tego, co obecnie dzieje się w naszym życiu, ale też poprawia zdolność do skupiania się na małych sukcesach, a przy tym rozjaśnia umysł i wpływa dodatnio na proces podejmowania decyzji. Medytacja pozwala także na uświadomienie sobie czego oczekuje nasze ciało i co powinniśmy zrobić, żeby utrzymać go w jak najlepszym zdrowiu.
Oto kilka praktycznych porad, które warto zastosować na początku swojej przygody z medytacją:
- na wstępie warto zacząć od kilku minut skupienia dziennie, a z biegiem czasu stopniowo wydłużać swoją wewnętrzną podróż,
- można medytować na wiele różnych sposobów: samodzielnie, w grupie, z nauczycielem, instruktorem, z dźwiękiem, w ciszy,
- kluczem do sukcesu jest rozpoznanie przeszkód, które rozpraszają i zakłócają spokój,
- ważna jest systematyczność: lepiej jest codziennie medytować przynajmniej przez kilka minut, niż raz na jakiś czas przez dłuższy okres.
Dlaczego warto medytować?
Jakie są korzyści wynikające z regularnej i przemyślanej praktyki medytacji? Główną zaletą jest zwiększenie zdolności radzenia sobie ze stresem, ogólne rozluźnienie (zarówno ciała, jak i umysłu), a także lepsze kontrolowanie emocji, emocji i korzystanie z ich energii w miejsce tłumienia czy unikania ich. Regularna medytacja pozwala także zmniejszyć stany lękowe, poprawia funkcjonowanie naszego ciała, w tym systemu immunologicznego, poprawia komfort w czasie snu i umożliwia lepszą koncentrację na wyznaczonym zadaniu.
Jednak to nie koniec. Medytacja wzmacnia też naszą samokontrolę, uczy nas, jak pracować z oddechem i jak panować nad myślami. Praktykowana regularnie pozwala odczuwać więcej szczęścia i wspomaga rozwój naszej kreatywność. Dodatkowo reguluje zaburzenia nastroju i lęku, poprawia czujność psychomotoryczną, zmniejsza potrzebę zbyt długiego snu, pomaga w walce z uzależnieniami. Poza tym usprawnia przetwarzanie informacji i podejmowanie decyzji, daje siłę psychiczną, zwiększa inteligencję emocjonalną, pomaga osobom z ADHD, poprawia pamięć i pogłębia samoświadomość. Ma też liczne zalety jeśli chodzi o nasze ciało. Zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu, obniża i reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza stany zapalne, zwiększa odporność skóry, a także opóźnia procesy starzenia. Słowem przedłuża i poprawia jakość naszego życia w odczuwalny dla nas sposób.
Jednak podobnie do treningu fizycznego, trening umysłowy wymaga czasu, cierpliwości i regularności. Pocieszający może być fakt, że osoby rozpoczynające podstawowy kurs Mindfulness MBLC zgłaszają odczuwanie nowej jakości życia już po pierwszych spotkaniach.