fb

Jak zacząć medytować?

0
Jak zacząć medytować?

Każdego dnia stykamy się z ogromną ilością informacji, wywołujących stres i emocje. Wszystkie te czynniki wpływają na nasze ciało, a tak długo jak pozostajemy nieświadomi, jest to wpływ negatywny. Na szczęście jest na to sposób. Chodzi o zauważenie odczuć z ciała, pojawiających się emocje czy galopujących myśli. Zatrzymanie, rozpoznanie i wgląd to esencja medytacji Mindfulness. Sekwencja tych prostych czynności przynosi ukojenie, a umiejętne ich wykorzystanie jest dla nas uzdrawiające. Jednak jak rozpocząć przygodę z medytacją?

Medytacja - co warto wiedzieć na początek?

Uważność (ang. Mindfulness) to według większości definicji zdolność do świadomego doświadczania chwili obecnej, bez preferencji. 

Medytacja uważności to praktyka, polegająca na świadomym kierowaniu uwagi, umożliwiającym wgląd prowadzący do pogłębienia świadomości. Uważność ma wiele zalet: pomaga nawigować w sytuacjach stresujących, uspokoić się, zregenerować i rozpocząć ponownie z zupełnie nową energią. Ma ona wpływ zarówno na naszą psychikę, jak i na funkcjonowanie całego ciała.

Jak zacząć medytować?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, wiele osób chciałoby rozpocząć swoją przygodę z medytacją, jednak nie wie, jak postawić pierwszy krok. 

Oto kilka zasad, o których należy pamiętać:

  • porzucić oczekiwania i zaufać procesowi - najważniejsze jest rozpoczęcie praktyki i poznanie podstawowych technik, 
  • kluczowe znaczenie ma systematyczność, a nie długość - lepsze efekty przeniesienie skupienie przez kilka minut dziennie, niż godzina raz w tygodniu,
  • dobre rezultaty przynosi metoda małych kroków, która pomaga uniknąć zniechęcenia i przeciążenia,
  • na początek, warto wybrać ciche spokojne miejsce i czas, w którym nic nie będzie nas rozpraszać,
  • wprowadzać uważność w codzienne życie poprzez świadome wykonywanie czynności, angażujących naszą uwagę, co skutecznie wytrąca nas z trybu autopilota.

Jeśli chcesz oszczędzić sobie błądzenia we mgle i samodzielnych poszukiwań sposobów na dotarcie do siebie, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Jedną z opcji są kursy medytacji oferowane przez Studio Mindfulness w Gdyni. Kursy te kierowane są zarówno do dorosłych, jak i do dzieci oraz młodzieży, która szczególnie obecnie zmaga się z licznymi wyzwaniami. 

Jeśli chcesz sprawdzić, czy medytacja jest odpowiednia dla Ciebie, możesz skorzystać z  warsztatów wprowadzających do uważności. Świetną opcją jest także regularna medytacja grupowa oraz sesje uważnego ruchu. Propozycje te skierowane są do osób, pragnących pogłębić swoją samoświadomość.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl