Jak zredukować stres dzięki treningowi uważności?

0
kobieta wyciąga ręce ku górze

Życie w dzisiejszym świecie to problemy pojawiające się każdego dnia, negatywne emocje i stres, który ma wpływ na cały nasz organizm. Oczywiście uniknięcie wszystkich niepokojących sytuacji nie jest możliwe. Kluczowe znaczenie ma więc umiejętność radzenia sobie z negatywnymi zjawiskami. Jedną z technik, którą warto wykorzystać, jest trening uważności. Czym on jest? I jak pomaga zredukować stres? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czym jest trening uważności?

Trening uważności, czyli tzw. mindfulness pozwala zrelaksować ciało i umysł, wprowadzić się w stan uspokojenia i głębszego wniknięcia w to, co dzieje się w naszym umyśle. To aktywność, która kształtuje naszą inteligencję emocjonalną oraz samoświadomość. Jest pomocna w wielu sytuacjach życiowych – zarówno jeśli zmagamy się ze stresem, cierpimy na depresję lub zauważamy, że nasze ciało zaczyna szwankować pod względem fizycznym (np. nadciśnienie, bezsenność).

Dzięki treningowi uważności stajemy się obserwatorami naszych emocji: zdajemy sobie z nich sprawę, ale nie wartościujemy ich i nie pozwalamy, by miały wpływ na nasze życie.

Uważność a radzenie sobie ze stresem – co warto wiedzieć?

Jak technika uważności pomaga radzić sobie ze stresem? Dzięki mindfulness zanurzamy się w tym, co otacza nas tu i teraz. Świadomie kierujemy uwagę na pełnię doświadczenia chwili obecnej, nie poddając się codziennemu pośpiechowi, który ma na nas tak negatywny wpływ. Nowe znaczenie zyskują dźwięki, obrazy, zapachy, które odczuwamy. Stajemy się spokojniejsi, bardziej skoncentrowani, a nasze zdolności umysłowe ulegają poprawie.

Warto więc wyrwać się ze schematu, w którym żyjemy każdego dnia, a który jest dla nas tak niekorzystny. Wykorzystując trening uważności, lepiej radzimy sobie ze stresem. To z kolei wpływa pozytywnie na każdą dziedzinę naszego życia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl