fb
KURS MINDFULNESS DLA MŁODZIEŻY 10-14

 

 UWAGA! SZKOLENIE ODBYWA SIĘ W BEZPIECZNEJ DEZYNFEKOWANEJ SALI PRZY POMOCY LAMPY NBVE110P 

 

kurs młodzieżowy

 

TRENINGI UWAŻNOŚCI DLA MŁODZIEŻY 10/11-14 lat

W obecnym świecie nastolatki bywają już bardzo zajęte i bardzo zestresowane. Tempo ich życia oraz liczba obowiązków i oczekiwań generują wysoki poziom stresu i trudnych emocji, z którymi nie wiedzą jak zdrowo sobie radzić. Uważność w edukacji to dopiero rozwijający się nurt, dlatego nabycie cennych umiejętności, nazywanych również, inteligencją emocjonalną, warto poznać na dodatkowych pozaszkolnych zajęciach. Odpowiedzią są programy uważności (ang. mindfulness) kierowane do dzieci i młodzieży przez placówki szkoleniowe i badawcze, oto trzy z nich:

 

Współczesna szkoła i rodzice uczą dzieci wielu umiejętności, jednak w procesie edukacji nie poświęca się wystarczająco dużo czasu i uwagi rozwijaniu kompetencji radzenia sobie z emocjami. Często jednak oczekujemy od dzieci, aby odpowiednio reagowały na polecenia typu „skoncentruj się” czy "uspokój się", jednak aby umiejętnie poradzić sobie z emocjami, należy wiedzieć jak to zrobić – jak się wyciszyć lub zrelaksować. Brak tych kompetencji, może budzić u dzieci jeszcze większy niepokój, gdyż podobne sygnały mogą odbierać jak kolejne wymagania, którym nie potrafią sprostać. Tymczasem umiejętność radzenia sobie z emocjami jest jedną z kluczowych życiowych kompetencji, aby móc zachować opanowanie i spokój w trudnych sytuacjach. Bycie uważnym wpływa w znaczący sposób na obniżenie poziomu stresu, zwiększenie poczucia pewności siebie i szczęścia.

Jakie są konsekwencje braku zdolności wyciszenia się i regulowania emocji oraz długofalowego stresu?

 • problemy ze skupieniem uwagi i koncentracją,
 • trudności z zapamiętywaniem informacji, nauką,
 • kłopoty w zakresie budowania relacji z ludźmi,
 • brak pewności siebie i częsta niechęć do podejmowania aktywności,
 • brak umiejętności rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych i stanów emocjonalnych innych ludzi,
 • nadmierna drażliwość, skłonność do częstych wybuchów złości, popadanie w stany lękowe i depresyjne,
 • dolegliwości na tle psychosomatycznym, jak trudności z zasypianiem, trawienne, alergie, bóle głowy czy też liczne choroby autoimmunologiczne.

Naukowcy potwierdzają, że jako dorośli mamy niebagatelny wpływ na zdrowy i harmonijny rozwój naszych dzieci. Możemy zatem od najmłodszych lat wspierać je w rozpoznawaniu emocji, regulacji napięć, wyciszaniu się i szeroko pojętym radzeniu sobie ze stresem i wyzwaniami jakie przynosi każdy dzień.

Treningi uważności dostarczają dzieciom narzędzi do rozwijania umiejętności koncentracji uwagi, samoświadomości własnego ciała, emocji, bycia uważnym zarówno na siebie, jak i inne osoby. 

Kiedy dzieci mogą na co dzień rozwijać te ważne kompetencje, duża liczba komórek w wyższych ośrodkach ich mózgu zaczyna tworzyć ścieżki łączące się z niższymi ośrodkami. Połączenia te naturalnie przejmują później kontrolę nad impulsami strachu, złości i cierpienia, zapoczątkowanymi przez niższe ośrodki. Wynika to z funkcjonowania naszych mózgów!

Dzięki treningowi uważności dzieci uczą się rozpoznawać własne odczucia, potrzeby, emocje czy reakcje (zamiast wybuchać złością czy przyjmować strategię ucieczki) oraz podnoszą swoją odporność na stres, nieunikniony w codziennym życiu. Długofalowo wzmacniają te ośrodki w mózgu, które wspomagają zapamiętywanie informacji, zdolność skupiania uwagi, planowania, rozwój empatii, zdrowego poczucia własnej wartości oraz umiejętność tworzenia dobrych relacji z ludźmi czy wreszcie odpowiedzialności za własne zachowanie. Trening stanowi profilaktykę dla zdrowego rozwoju kondycji psychofizycznej dziecka.

 

Dołącz do społeczności uważnych rodziców na Facebooku https://www.facebook.com/groups/1071044773351715

 

KURS UWAŻNOŚCI .b OPIS

Trening jest skierowany do młodzieży w wieku 10/11-18 lat. Treści są dostosowane do możliwości poznawczych i potrzeb emocjonalnych uczestników kursu. Materiały dydaktyczne zawierają prezentacje, animacje, filmy i ćwiczenia przedstawione w sposób przemawiający do nastolatków.

Każdy kurs poprzedza spotkanie informacyjne dla rodziców i opiekunów.

Zgłoszenie udziału odbywa się poprzez formularz rejestracyjny https://forms.gle/T9KGjxKMQDnGC9tg6

 

czy jest

Struktura treningu:

 • 9 lekcji tematycznych, w tym spotkanie podsumowujące, raz w tygodniu (50 min.),
 • codzienne 5-10 minutowe ćwiczenia utrwalające, wykonywane samodzielnie w domu (lub prowadzone przez nauczyciela w klasie).

W trakcie treningu młodzież uczy się, między innymi:

 • skupiać uwagę na danej aktywności czy przedmiocie, przenosić uwagę i zauważać rozproszenie – to podstawa koncentracji,
 • uspokajać umysł i ciało, to pokazuje naturalne skłonności do bycia spokojnym,
 • obserwować, nazywać oraz rozumieć swoje emocje i procesy myślowe. Dawać im przestrzeń i akceptować, na tyle, aby nie dać im się ponieść ani nie wypierać - to przynosi spokój i równowagę,
 • być obecnym tu i teraz, nawet w obliczu nadchodzącego ekscytującego wydarzenia, przyjemnego i nieprzyjemnego - to uczy pozostawiania w teraźniejszości,
 • pewności siebie, dzięki świadomości stale pojawiających się osądów - to uczy dzieci, że nie są tym co myślą czy czują,
 • rozwijać życzliwość wobec siebie i innych - to prowadzi do łagodności, ograniczenia przemocy i rozwoju akceptacji/tolerancji.

 

Więcej informacji o kursie znajdziesz na stronie https://mindfulnessinschools.org/

 

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE DLA RODZICÓW I DZIECI:

odbędzie się 17 stycznia 2022 o g.18-19.30, poniedziałek

 

Zgłoszenia: przyjmuję poprzez formularz https://forms.gle/T9KGjxKMQDnGC9tg6

 

Miejsce: Studio Mindfulness, ul. Inżynierska 44, Gdynia Orłowo

Termin kursu: 22 stycznia - 9 kwietnia 2022, od g. 12tej (godziny dla poszczególnych grup zostaną jeszcze doprecyzowane)

Harmonogram spotkań: 22.01, 29.01, 3.02, 5.03, 12.03, 19.03, 26.03, 2.04, 9.04 

 

Koszt kursu: 770 zł.

 

PŁATNOŚĆ

Aby zapewnić sobie miejsce na kursie, proszę dokonać wpłaty zaliczki w wysokości 150 zł na nr konta 46 1140 2004 0000 3702 8090 0910, mBank S.A. w tytule podać imię i nazwisko dziecka oraz termin kursu. Otrzymanie wpłaty potwierdzę na podany adres e-mail.

W przypadku braku minimalnej liczby uczestników (5 osób) zaliczka jest w całości zwracana. Ostatecznej opłaty za kurs proszę dokonać najpóźniej na 3 dni przed jego rozpoczęciem. W przypadku płatności ratalnych, poproszę o indywidualny kontakt.

 

PAKIET obejmuje:

– 1 grupowe spotkanie z rodzicami (ok. 90 min.),

– 1 indywidualną konsultację z dzieckiem i rodzicami przed treningiem (ok. 20 min.)
– 9 sesji treningowych, 50 min. (raz w tygodniu),
– regularny kontakt mailowy z rodzicami podczas kursu dotyczący tematyki zajęć, 
– materiały pomocnicze do kursu - zeszyt ćwiczeń, nagrania itp.,
– dyplom ukończenia kursu.

Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach na zajęciach prywatnych, ale również przedszkolach, szkołach oraz innych placówkach dla dzieci.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko lepiej odnajdzie się na spotkaniach indywidualnych, a nie w grupie rówieśniczej, możesz umówić się w odpowiadających dla Ciebie terminach.

Odbywają się także kursy w parach

Informacje: 605 569 020 lub kontakt@uwaznoscnacodzien.pl

Zgłoszenie udziału odbywa się poprzez formularz rejestracyjny https://forms.gle/T9KGjxKMQDnGC9tg6

 

Certyfikowanym trenerem kursu .b jest Magdalena Tybura.

 

  skanowanie          Trained To Teach

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl