WARSZTAT LIVE NA FB 17 września 2020

WARSZTAT LIVE NA FB

Termin: 17 września (czwartek) g. 18.00 - 19.30

Miejsce: https://www.facebook.com/uwaznoscnacodzien

Warsztat Mindfulness to spotkanie wprowadzające do praktyki uważności (ang. mindfulness) i 8 tyg. kursu MBLC. Warsztat nie zobowiązuje do udziału w kursie.

Podczas warsztatu dowiesz się czym jest mindfulness i dlaczego warto praktykować oraz w jaki sposób zdobyte umiejętności mogą prowadzić do poprawy Twojego zdrowia i samopoczucia. Doświadczysz również wpływu prostych medytacji na stan Twojego umysłu.

Badania naukowe potwierdzają, że praktyki uważności Mindfulness:
- redukują stres i pozwalają kontrolować emocje,
- poprawiają jakość snu,
- podnoszą odporność psychiczną i fizyczną,
- regulują gospodarkę hormonalną,
- łagodzą objawy depresji,
- rozwijają życzliwość i akceptację,
- opóźniają procesy starzenia,
- poprawiają koncentrację,
- regulują ciśnienie.


Spotkanie pozwoli Ci zadecydować o podjęciu 8 tyg. kursu, na którym nauczysz się samodzielnie medytować, poznasz teorię i praktyki, które są niezwykle pomocne w czasach kiedy zadaniowe podejście do życia powoduje, że tracimy kontakt z chwilą obecną i żyjemy przeszłością lub przyszłością. Najrzadziej jesteśmy w teraźniejszości, która jest jedynym czasem, w którym naprawdę żyjemy.

Termin mindfulness odnosi się zarówno do praktyki jak i podejścia, które polega na byciu całkowicie obecnym wobec doświadczenia płynącego zarówno z zewnątrz (inni ludzie) jak z wewnątrz (własne myśli, uczucia, wrażenia) w każdej chwili. Nie chodzi o umiejętność skoncentrowania się na danym obiekcie, odczuciu, człowieku. Chodzi o jakość bycia wobec każdego pojawiającego się zjawska (niezależnie od tego, czym to zjawisko jest). Formalna praktyka mindfulness (czyli medytacja) nie może być oddzielna od praktyki w życiu codziennym (od życia). Jak wielu nauczycieli buddyjskich i trenerów mindfulness podkreśla, że najważniejsze to, co dzieje się pomiędzy sesjami (czyli formalną praktyką medytacyjną).

W ramach treningu mindfulness pracujemy z ciałem, emocjami oraz myślami. Mindfulness to podejście i techniki rozwijające umiejętności świadomości naszego ciała, treści pojawiających się w świadomości. Najbardziej znanym treningiem opartym na mindfulness jest Trening Redukcji Stresu oparty na Uważności (ang. Mindfulness Based Stress Reduction) stworzony przez profesora Jona Kabata-Zinna z Uniwersytetu Massachusetts, wydziału Medycznego. Podejście i techniki mindfulness wywodzą się z tradycji buddyjskiej, można się jednak z nimi również spotkać w innych tradycjach (czego przykładem jest mnich benedyktyński Willigis Jaeger czy też ksiądz Thomas Keating).

Rozwijanie uważnej obecności umożliwia odczuwanie korzyści płynących z praktyk, wprowadzając jej elementy do codziennego życia.

  • nauczysz się uspokajać rozproszony umysł,
  • doświadczysz świadomej obecności w teraźniejszości,
  • pogłębisz wrodzoną życzliwość i akceptację dla siebie oraz innych.

Dzięki regularnym praktykom przestaniesz reagować nawykowo, zredukujesz stres i frustrację, wyjdziesz z trybu ‘auto pilota’ i zyskasz większą kontrolę nad swoim życiem oraz nauczysz się pełniej z niego czerpać.

Uważność to nasza wrodzona umiejętność, którą warto rozwijać i kształtować, zaniedbana pozostaje w uśpieniu. Poprzez rozwijanie prostych technik medytacyjnych i jednoczesnym kształtowaniu postawy serdeczności, umożliwiającej integrację doświadczeń pojawiających się podczas praktykowania uważności, rozwijamy zdolność do rozpoznawania naszych działań na poziomie intelektualnym i emocjonalnym.

Stan uważności pozwala rozwinąć naszą wrodzoną inteligencję, a także zidentyfikować procesy wewnętrzne. Takie rozpoznanie owocuje pogłębiającym się stanem świadomości, w którym mądrość i życzliwe współczucie pojawiają się automatycznie i spontanicznie dokonują istotnej przemiany. Obserwujemy wtedy jak nasz potencjał stopniowo zwiększa się, a życie staje się radosne i spełnione.

Mindfulness to sprawdzona naukowo ścieżka zdrowia, którą warto podążać.
Zacznij tam, gdzie jesteś:-)

 

 "Głębio mej duszy, słuchaj mnie, największy duch,

Nauczyciel jest blisko,

Przebudź się, przebudź się!

Biegnij do jego stóp –

Właśnie teraz stoi tuż przy Twojej głowie.

Spałeś przez miliony lat, miliony lat.

Dlaczego nie obudzić się tego ranka?"

Kabir

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl