Trening uważności – dlaczego powinieneś z niego skorzystać?

0
Trening uważności – dlaczego powinieneś z niego skorzystać?

Trening uważności to coraz popularniejsza forma ćwiczeń psychologicznych i psychofizycznych. Z dobrodziejstw tej techniki korzysta mnóstwo osób, które chcą lepiej radzić sobie z wyzwaniami dnia powszedniego. W tym tekście pokażemy Ci jakie zalety przyniesie trening uważności, dlaczego warto poświęcić na niego czas i do kogo jest adresowany.

Czym jest trening uważności?

Głównym czynnikiem treningu uważności są ćwiczenia umysłu. Pomagają one redukować poziom stresu i zmieniają nastawienie osoby ćwiczącej. Aktywność pobudza neurony, wzmaga możliwość skupienia, poprawia pamięć i koncentrację.

Na czym polega trening uważności? Choć same techniki są dość rozwinięte, to sedno sprawy da się dość łatwo wytłumaczyć – ćwiczenia polegają na celowym skierowaniu całej uwagi na danym momencie, bez myślenia o przeszłości i przyszłości. Człowiek ma tendencję do rozpamiętywania spraw minionych i analizowania tego, co czeka. Mindfulness ma za zadanie nakierować uwagę osoby ćwiczącej na teraźniejszość. Co ważne, techniki te są zalecane przez specjalistów z dziedziny psychiatrii i nie mają w żadnym wypadku negatywnego wpływu na naszą osobowość.

Dla kogo adresowany jest trening uważności?

Podkreślmy, że pozytywne skutki treningu uważności będą dotyczyły każdego. Umiejętne kierowanie myśli na to, co aktualnie trwa to sposób na redukcję stresu i walkę z współistniejącymi chorobami (od nadmiaru emocji i negatywnego stresu można nabawić się dolegliwości żołądka, a nawet nowotworów). Zdecydowanie polecamy trening uważności każdemu, a szczególnie osobom, które mają nadmierne tendencje do rozpamiętywania i analizowania. Wśród grup o szczególnym znaczeniu są przedsiębiorcy, sportowcy, osoby pracujące w stresogennych branżach czy ludzie po traumatycznych przeżyciach.

Poza tym mindfulness polecany jest przez psychologów i psychiatrów dla osób z takimi schorzeniami jak depresja, nerwica, uzależnienia czy psychologiczne zaburzenia jedzenia (bulimia, anoreksja). Trening uważności to też świetne wspomaganie dla leczenia farmakologicznego w czasie terapii psychiatrycznej.

Zalety treningu uważności

Wiesz już na czym polega trening uważności i dla kogo jest adresowany. Teraz przedstawimy Ci zalety ćwiczeń umysłu. Przede wszystkim nauczysz się kontrolować swoje myśli i będziesz umiał powstrzymać napływ negatywnego stresu. Z łatwością obniżysz napięcie mięśni, umysłu i wewnętrzny niepokój. Osoby trenujące lepiej śpią i mają większą kontrolę nad własnym życiem (negatywny stres to najgorszy doradca przy wyborach życiowych!).

Warto stonować napięcie, rozluźnić się i zainwestować w siebie. Trening uważności to ważny krok do kontrolowania swojego umysłu. Szybko zaprocentuje w życiu zawodowym i prywatnym. Wspomoże Cię też w nauce i rozwiązywaniu problemów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl