Uważność w edukacji – jak wpływa na efekty nauki?

0
Uważność w edukacji – jak wpływa na efekty nauki?

Kto z nas nie miał sytuacji, że po wielogodzinnej lub nawet wielotygodniowej nauce, ostateczny egzamin wypadł bardzo słabo? Nie zawsze efekty nauki są takie, jakich byśmy sobie życzyli. Wpływają na to nie tylko godziny przed książkami, ale też sposób przygotowania się do uczenia. Z tego względu uważność w edukacji jest jednym z podstawowych czynników. Jak ją poprawić, by zwiększyć efektywność nauki?

Slogan „skup się na nauce” słyszą dzieci od najmłodszych lat. Czym jednak jest skupienie? Młody człowiek może godzinami wpatrywać się w książkę, a nawet czytać ją na głos, jednak efekty pracy nie będą zadowalające. To samo tyczy się dorosłych. Wpływ na jakość nauki ma uważność, w edukacji to podstawa!

Jak działa uważność w edukacji?

Jeżeli chcesz sprawić, że Twoja nauka będzie efektywna, musisz nauczyć się panować nad swoją uwagą. Wkuwanie kolejnych formułek na pamięć jest bez sensu, gdy dookoła wszystko Cię rozprasza. Uważność to w edukacji wręcz kwestia podstawowa. Uwaga Twojego umysłu powinna skupiać się tylko na określonych kwestiach, które chcesz zapamiętać.

Nie jest to żadna tajemna wiedza, tylko potwierdzona naukowymi badaniami reakcja ludzkiego organizmu. Ludzki mózg zapamiętuje najlepiej, gdy jego uwaga jest skoncentrowana na jednej rzeczy. To przekłada się na skuteczność nauki. Co ważne, niekiedy uważna i komfortowa edukacja w godzinę da lepsze efekty niż kilkudniowy maraton z książkami w stresujących i rozpraszających warunkach!

Jak zwiększyć uważność w edukacji?

Przejdźmy teraz do sedna. W jaki sposób możesz zwiększyć swoją uważność podczas nauki? Przede wszystkim znajdź sobie komfortowe miejsce na edukację. Powinno być wygodne (jednak nie usypiające!), spokojne, bez rozpraszających elementów (jaskrawego oświetlenia, telewizora), a przede wszystkim – powinno dobrze Ci się kojarzyć.

Podczas nauki wyłącz się na bodźce zewnętrzne. Nie powinna interesować Cię praca, obowiązki w kuchni, bawiące się dzieci. Koniecznie skup się na jednej czynności. Takie podejście sprawi, że nie tylko będziesz uczyć się szybciej, ale też dużo przyjemniej. Ciągłe czytanie jednej strony jest nużące i może doprowadzić do całkowitego zniechęcenia. Jeżeli tak jest, to znak, że powinieneś coś z tym zrobić!

Czy trening uważności wpływa na edukację?

Jeżeli musisz się uczyć, a dookoła masz pełno stresogennych czynników – postaw na trening uważności. Ta skuteczna metoda psychofizyczna pozwoli Ci na kontrolę umysłu, który potrafi pracować efektywnie pomimo zewnętrznych bodźców. Dzięki temu poprawisz swoją skuteczność w nauce, ta przyjdzie Ci dużo szybciej i będzie sprawiać Ci więcej przyjemności. Techniki, których się nauczysz będą procentować na studiach, podczas nauki języków obcych czy nowych rzeczy w pracy. Ponadto możesz nauczyć się odpoczywać po pracowitym dniu i skutecznie regenerować umysł dzięki ćwiczeniom uwazności.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że uważność jest w edukacji jedną z najważniejszych kwestii. Efektów bez niej nie będzie. Masz też duży wpływ na to jak wygląda Twoja nauka. Zadbaj o komfort pozyskiwania wiedzy i zacznij uczyć się z przyjemnością. To warte działania!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl