
W modzie jest teraz dbanie o sylwetkę. Wiele osób biega, jeździ na rowerze czy chodzi na siłownię. Zwiększanie lub rzeźbienie muskulatury, a także zrzucanie kilogramów nie powinny przysłaniać nam najważniejszej kwestii – pracy nad naszym umysłem. Z tego względu opracowano trening uważności. Jak długo powinieneś trenować, czego możesz się spodziewać i jakie mity krążą wokół tego zagadnienia?
Mindfulness to inaczej trening uważności. Polega na nauce skoncentrowaniu się na teraźniejszości, bez analizowania zdarzeń z przeszłości i możliwych skutków w przyszłości. Jest techniką polecaną zarówno przez psychologów, psychoterapeutów, jak i wielu psychiatrów na całym świecie. Niektóre aspekty treningu obrosły mitami, które my chcemy obalić.
Czy mindfulness jest niezdrowy i szkodliwy?
Negatywnie nastawieni do mindfulness ludzie twierdzą, że to metoda polegająca na wyłudzeniu pieniędzy, bez namacalnych efektów. Zwolennicy spisków twierdzą, że trenerzy szukają naiwnych osób. Niektórzy twierdzą też, że mindfulness jest szkodliwy dla osób chorych psychicznie i nie powinien zastępować farmakologii.
Otóż trening uważności to metoda znana i ceniona przez ekspertów na całym świecie. Daje namacalne efekty, ale po kilku tygodniach ćwiczeń. Wymaga zaangażowania i poważnego podejścia do tematu. Namacalnych efektów rzeczywiście nie ma, bo jak zobrazować lepsze samopoczucie czy obniżenie stresu?
Oczywiście, trenerzy nie szukają naiwnych osób, a zachęcają do udziału w zajęciach ludzi, którzy potrzebują zredukowania stanu nerwowości, lęków czy zaburzeń psychicznych. Mindfulness w żadnym wypadku nie ma zastąpić leczenia farmakologicznego, a w wielu przypadkach go wspomaga. Niekiedy jednak to sami psychologowie czy psychiatrzy zalecają odstawienie leków i przejście na taką formę terapii. To jednoznaczny dowód, że trening nie szkodzi osobom chorym, a wręcz im pomaga.
Ile powinien trwać trening?
Jak pisaliśmy wyżej, nikt nie zagwarantuje efektów po pierwszych czy drugich zajęciach. Trening uważności to długotrwały i mozolny proces. Nasz kurs trwa łącznie 8 tygodni i po tym czasie będziesz widzieć już efekty swojej i naszej pracy.
Niektórzy negatywnie wpływają na odbiór treningów mindfulness, proponując „szkolenia ekspresowe” i efekty po jednym dniu zajęć. Takie osoby rzeczywiście żerują na niezorientowanych w temacie. Dobry trener jest jednak specjalistą z zakresu psychologii i wie, że do efektów potrzebna jest dłuższa praca.
Co możesz zyskać dzięki mindfulness?
Trening obniży poziom stresu i pozwoli Ci uspokoić umysł. Nie będziesz się niepotrzebnie niepokoić. Osoby kończące zajęcia dużo lepiej śpią, potrafią też skutecznie wypoczywać i odciąć się od zbędnych informacji. Z pewnością zauważysz też lepsze relacje z rodziną czy przyjaciółmi. Wyzwolenie się z niewoli własnych myśli sprawi, że zaczniesz czerpać radość z życia i otworzysz się na nowe możliwości. Co więcej, Twoje pozytywne nastawienie szybko przełoży się na pozostałych członków rodziny czy bliskich przyjaciół.