
Łatwo jest wejść w tryb autopilota przed Bożym Narodzeniem, kładąc zbyt duży nacisk na to, co musisz zrobić, i nie zwracając uwagi na to, jak chcesz się naprawdę czuć.
Z pewnością warto zatrzymać się w Święta i poczuć ich prawdziwą magię, zanim przeminą, aby powrócić dopiero za rok. Często jednak zamiast cieszyć się nimi, żyjemy kolejnymi zadaniami składającymi się na TEN dzień.
Zatem w tym roku, zamiast dać się ponieść przedświątecznym obowiązkom, może cofnij się o krok, weź głęboki oddech i uczyń ten przedświąteczny czas uważnym.
Oto jak:
- Wybieranie prezentów
Znajdź czas, aby wsłuchać się w prawdziwe potrzeby Twoich najbliższych. Może uda Ci się wybrać prezenty, które naprawdę chcieliby dostać, a nie takie, których potrzebują według Ciebie😉 To wspaniała okazja do wyrażenia prawdziwego zainteresowania drugą osobą i gest miłującej życzliwości. Taki prezent to wartość sama w sobie, rozgrzewa serca i napełnia je radością. Na pewno znasz to uczucie.
- Zakupy
Planowanie i sporządzanie list zakupów, gonitwa za typowymi przyprawami i niezwyczajnymi smakami mogą zamienić święta Bożego Narodzenia w chaos nie do ogarnięcia. Jeśli tylko się da, spróbuj omijać supermarkety i skorzystaj z lokalnych dostawców, spotkanie z nimi wniesie do Twojego domu prawdziwą magię świąt – może odczujesz autentyczne ludzkie starania i będziesz miała niezwykłą okazję do wyrażenia wdzięczności za nie w bezpośrednim kontakcie. Pozwól sobie na odpoczynek pomiędzy kolejnymi zadaniami, siadając w kawiarni i delektując się ulubioną kawą czy herbatą, zauważając zamieszanie przedświąteczne wokół siebie – bądź obserwatorem tych wydarzeń poprzez chwilowe wyjście z pędzącego pociągu ku świętom.
- Świąteczne menu
Czy jesteś pewna, że to wszystko co planujesz ugotować jest naprawdę konieczne? Może mogłabyś pomyśleć o jakimś kompromisie i zaliczyć masło i chleb jako 11 i 12 potrawę wigilijną? Pomyśl o tym ile jedzenia zazwyczaj zostaje po Świętach, a ile tak naprawdę potrzebujemy zjeść, i że w ogóle nie tylko o jedzenie i prezenty chodzi! Niech podczas przygotowań świątecznych znajdzie się czas na wspólne gotowanie i wybieranie potraw odpowiadających wszystkim.
- Odpuść sobie ‘siebie’
Prawdopodobnie jesteś główną organizatorką, ale uważaj, aby to planowanie nie było kolejną okazją do wykazania się i udowodnienia swoich umiejętności! Przyjmuj pomoc w każdej oferowanej formie i pozwól innym cieszyć się uczestniczeniem w przygotowaniach do tego wydarzenia. Może nikt nie potrafi tak pomysłowo spakować prezentów jak Ty, ale może będzie to świetna okazja do rozwijania kreatywności i wspierania poczucia sprawczości wśród dzieci? Wspomnienia powstają z kontaktów i rozmów między ludźmi, kiedy razem spędzają czas.
- Konkurs na najładniejszą choinkę?
Nie daj się wkręcić w konkurs na dekoracje choinkowe i tym podobne, które organizują znajomi załączając posty w mediach społecznościowych ze swoimi wyczynami. Poza tym media społecznościowe przestawiają zniekształconą wersję rzeczywistości, a to, co faktycznie oglądasz, prawdopodobnie jest dalekie od prawdy lub jest tylko jej częścią. Jeśli na znalezienie odpowiednich ozdób nie masz już czasu, a wybieranie ich w sklepach napawa Cię paniką, odpuść sobie te zawody😊 Nie skupiaj się na innych bardziej, niż na sobie. Ciągłe przypominanie sobie o osiągnięciach innych, może mieć wpływ na Twoje samopoczucie. Pamiętaj – w Mindfulness mniej znaczy więcej!
- Przedświąteczny nastrój
Spróbuj stopniowo budować świąteczny nastrój włączając ulubione piosenki świąteczne, urządzając sobie kąpiele przy świecach o cynamonowym zapachu, umawiając się z przyjaciółmi na przedświąteczne spotkania, angażując przy tym wszystkie zmysły. Obudź w sobie radość dziecka, które śmiejąc się w głos, cieszy się na nadchodzący czas i czuje ekscytację całym ciałem!
- Znajdź czas na 10 min. medytację.
- Usiądź lub połóż się wygodnie w spokojnym miejscu, utrzymując prosty kręgosłup i delikatnie opierając dłonie. Twoje oczy mogą być otwarte lub zamknięte. Jeśli są otwarte, skup się na obiekcie na podłodze tuż przed sobą.
- Weź pięć głębokich oddechów przez nos i przez usta.
- Zwróć uwagę na rytm oddechu. Nie próbuj go zmieniać, ani zbyt mocno się relaksować.
- Zwróć uwagę na pełny wdech i pełny wydech. Skoncentruj się na tym, gdzie najbardziej go odczuwasz.
- Zauważ, że wydech może przynieść naturalne rozluźnienie.
- Kontynuuj obserwowanie oddechu. Jeśli twój umysł dryfuje, obserwuj dokąd się udaje i łagodnie sprowadź go do obserwacji oddechu. Nie oceniaj i nie obwiniaj się, jeśli zauważasz dużą aktywność myśli, po prostu spójrz na nie i pozwól im odejść.
- Kiedy będziesz gotowa, podnieś wzrok i powoli przyjrzyj się otoczeniu.
Zawsze kiedy dopadnie Cię zniecierpliwienie, gniew czy frustracja, przypomnij sobie, że to przejściowy stan i zrób sobie kilkuminutową przerwę na oddech.
Podążaj uważnie ku świętom 😊