Cierpienie w obliczu zagrożenia

0
Cierpienie w obliczu zagrożenia

”Wielu z nas niepokoi się sytuacją na świecie. Nie wiemy kiedy wybuchną bomby. Wydaje nam się, że znajdujemy się na krawędzi. Jako jednostki czujemy się bezradni, zrozpaczeni. Sytuacja jest zagrażająca, niesprawiedliwość wszechobecna, niebezpieczeństwo takie bliskie.

Jeśli spanikujemy w takiej sytuacji, sprawy przybiorą tylko gorszy obrót. Nie wiemy kiedy bomby wybuchną. Musimy zachować spokój, aby utrzymać przejrzystość myślenia. Medytacja to bycie uważnym i pomocnym.

Spokój podczas burzy

Lubię odwoływać się do przykładu małej łódki przekraczającej Cieśninę Syjam. W Wietnamie jest wielu ludzi zwanych ludźmi z łodzi, którzy opuszczają kraj w małych łodziach. Często łodzie te zmagają się ze wzburzonym morzem i sztormami, gdy ludzie panikują, łodzie mogą zatonąć.

Jeśli choć jedna osoba na pokładzie pozostanie spokojna, przytomna i świadoma tego co robić, a czego nie, to może ocalić łódź. Jej/jego wyraz twarzy, głos i opanowane zachowanie wzbudzają ufność. Pozostałe osoby na łodzi podążają za tą osobą i postępują zgodnie z jej poleceniami.

Jedna taka osoba potrafi uratować życie wielu innym.

Ty jesteś Tą osobą

Nasz świat przypomina taką małą łódź. W porównaniu z kosmosem, nasz świat to taka mała łódka. Panikujemy, ponieważ nasza sytuacja nie jest lepsza niż tej małej łódki na morzu.

Gatunek ludzki stanowi zagrożenie. Potrzebujemy ludzi, którzy potrafią zachować spokój, uśmiechać się i kroczyć pokojowo. Potrzebni są nam tacy ludzie, aby nas uratować. Buddyzm Mahajany mówi, że jesteś taką osobą, że każdy z Was jest taką osobą.

Cuda życia

Życie jest pełne cierpienia, ale też wielu cudów, jak niebieskie niebo, światło słoneczne, oczy dziecka.

Cierpienie to nie wszystko. Musimy być również w kontakcie z cudami życia. One są w nas i naokoło nas, wszędzie, przez cały czas.

Jeśli jesteśmy nieszczęśliwi, jeśli jesteśmy niespokojni, nie możemy dzielić się szczęściem z innymi, nawet tymi, których kochamy, żyjącymi z nami pod jednym dachem. Jeśli jesteśmy spokojni, jeśli jesteśmy szczęśliwi, możemy uśmiechać się i rozkwitać jak kwiat, i wszyscy w naszej rodzinie, i społeczeństwie, mogą korzystać z naszego spokoju.

Nie musimy wędrować do przyszłości, aby cieszyć się naszym oddechem. Możemy być w kontakcie z nim właśnie teraz. To wielka szkoda, jeśli zauważasz jedynie cierpienie.

Medytacja to zdawanie sobie sprawy z tego co obecne – w ciałach, w uczuciach, w umysłach i w świecie. Każdego dnia 40 tyś. dzieci umiera z głodu. Mocarstwa posiadają obecnie ponad 50 tyś. głowic jądrowych, wystarczających do unicestwienia naszej planety.

Jednak nadal wschód słońca pozostaje piękny, a róża, która zakwitła dzisiaj na murze, jest cudem.

Życie jest jednocześnie przerażające i piękne. Praktykowanie uważności oznacza bycie świadomym obu tych aspektów. Proszę nie myśl, że musisz być poważny, aby medytować. W rzeczywistości, aby medytować dobrze, musimy się dużo uśmiechać.

Proponuję Ci kilka zwrotów do recytowania, kiedy oddychasz i uśmiechasz się.

 

Wdycham i uspokajam ciało.

Wydycham i uśmiecham się.

Przebywam w chwili obecnej

Wiem, że to piękna chwila.

 

„Wdycham i uspokajam ciało.” – wypowiadanie tych słów, to jak picie zimnej wody – czujesz jej chłód, orzeźwienie, które przenika Twoje ciało. Kiedy wdycham i wypowiadam te słowa, faktycznie czuję jak oddech uspokaja moje ciało i umysł.

 ”Wydycham i uśmiecham się.” Znasz oddziaływanie uśmiechu.  Uśmiech potrafi rozluźnić setki mięśni na Twojej twarzy i Twój układ nerwowy. Kiedy się uśmiechasz, zdajesz sobie sprawę z cudu uśmiechu.

”Przebywam w chwili obecnej” Kiedy siedzę tutaj, nie myślę o niczym innym, o przyszłości czy przeszłości. Siedzę tutaj i wiem gdzie jestem. To bardzo ważne. Mamy tendencję do życia przyszłością, nie teraźniejszością.

„Wiem, że to piękna chwila.” To jest jedyna rzeczywista chwila. Być tu i teraz, znajdowanie radości w chwili obecnej jest naszym najważniejszym zadaniem.”

Fragmenty z książki ‘Being Peace’, Thich Nhat Hanh.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl