KURS MINDFULNESS MBCT-L 10.02-6.04.2024 g.9-11.30, sobota

 

 

OKSFORDZKI KURS MINDFULNESS MBCT-L

TRENING UWAŻNOŚCI Z ELEMENTAMI TERAPII POZNAWCZEJ

 STACJONARNIE I ON-LINE

 

TERMIN KURSU 

10.02-6.04.2024 g.9-11.30, sobota

 

MIEJSCE  

Centrum Psychoterapii, ul. Inżynierska 116, Gdynia Orłowo

 

KOSZT KURSU za osobę

kurs grupowy 1350 zł 

czytaj dalej, aby poznać szczegółowe warunki udziału w kursie 

ZNIŻKA 10% DLA OSÓB, KTÓRE UCZESTNICZYŁY W INNYCH KURSACH UWAŻNOŚCI ZE MNĄ (MBLC, CBLC) oraz dla studentów i seniorów

 

HARMONOGRAM SESJI

 10.02|17.02|24.02|2.03|9.03|16.03|23.03|6.04 

6h dzień uważności odbywa się zazwyczaj pomiędzy 6 a 7 sesją, termin pozostawiam do ostatecznego uzgodnienia z powstałą grupą, zazwyczaj jest to niedziela.

Łącznie 26h szkolenia, w tym głównie ćwiczenia i praktyki. Sprawdź poniżej co obejmuje pełen pakiet.

  

Dla kogo

Kurs MBCT-L (Mindfulness Based Cognitive Therapy) Trening Uważności z elementami terapii poznawczej skierowany jest do wszystkich osób, które są zainteresowane poznaniem i praktykowaniem uważności (ang. Mindfulness).

Trening składa się z technik poznawczych i praktyk uważności, które pomagają lepiej zrozumieć i zarządzać myślami oraz emocjami, a także przyjąć wobec nich nowy sposób odnoszenia się. Umiejętna praca z umysłem umożliwia odzyskanie kontroli nad schematycznym i nawykowym myśleniem, wynikającym zarówno z naszego życiowego doświadczenia jak i  uwarunkowań ewolucyjnych, które wpłynęły na ukształtowanie się umysłu w jego obecnej postaci. Połączenie osiągnięć współczesnej neuronauki i kontemplatywnych praktyk okazuje się optymalnym podejściem dla osób szczególnie doświadczających stresu, napięcia, z tendencjami do zamartwiania się i surowej samooceny, a także obniżonych nastrojów i uczuć niepokoju.

Kurs może być również pomocny dla osób z doświadczeniami epizodów depresyjnych czy szukających pomocy z szerszego zakresu problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, zaburzenia snu, uzależnienia lub syndrom chronicznego zmęczenia. 

W wyniku spójnego szkolenia, opartego na empirycznych ćwiczeniach, trening prowadzi do obniżenia poziomu niepokoju, zapobiegając, często towarzyszącym depresji, stanom załamania i tendencjom do samokrzywdzenia.

Kurs może mieć szczególne znaczenie w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego, zapobiegając kolejnym nawrotom depresji czy stanom obniżonego samopoczucia.

 

O kursie

Program Treningu został opracowany przez naukowców Zindela Segala, Marka Williamsa i Johna Teasdale'a, w połączeniu z kursem Redukcji Stresu Opartym na Uważności Jona Kabata-Zinna (MBSR). Trening autoryzowany jest przez Oxford Mindfulness Foundation.

Ma formę 2,5h grupowych spotkań przez kolejnych 8 tygodni plus całodniową sesję w milczeniu, która odbywa się około 6 tygodnia. Programowi towarzyszy zestaw prowadzonych medytacji, dzięki czemu uczestnicy mogą ćwiczyć w domu, sześć dni w tygodniu, przez cały okres trwania kursu. Podczas zajęć rozmawiamy o doświadczeniach z domowych praktyk, przeszkodach, które nieuchronnie się pojawiają i o tym, jak umiejętnie sobie z nimi radzić.

 

W ciągu ośmiotygodniowego kursu, praktyki pomogą Ci:

 zaznajomić się z działaniem swojego umysłu,

 zauważać momenty, w których grozi Ci powrót do starych nawyków umysłu, które ponownie aktywują spirale nastrojów w dół,

 odkrywać sposoby uwalniania się od tych starych nawyków i wejść w inny sposób odnoszenia się do nich,

 uwolnić się od stresu dnia codziennego oraz odzyskiwać spokój pośród chaosu,

 dostrzegać i doceniać małe rzeczy i przyjemności w otaczającym Cię świecie, zamiast żyć w swojej głowie,

 być dla siebie życzliwym i łagodnym, szczególnie kiedy doświadczasz trudności,

 znaleźć sposób, aby nie musieć cały czas ze sobą walczyć,

 zaakceptować siebie takim, jakim jesteś, zamiast ciągle się osądzać.

 

Tematyka spotkań

Tydzień 1 – Budzenie się z trybu automatycznego pilota

Tydzień 2 – Inny sposób bycia: być w kontakcie z ciałem
Tydzień 3 – Skupianie rozproszonego umysłu
Tydzień 4 – Rozpoznawanie reaktywności
Tydzień 5 – Przyzwalanie i pozostawianie własnemu biegowi
Tydzień 6 – Umiejętne reagowanie: myśli nie są faktami
Dzień praktyki 
Tydzień 7 – Jak mogę najlepiej o siebie zadbać?
Tydzień 8 – Uważność w życiu

 

W ten sam sposób, w jaki ćwiczenia fizyczne pomagają w utrzymaniu zdrowia fizycznego, rośnie świadomość, że trening uważności i narzędzia terapii poznawczo-behawioralnej mogą wspierać zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.

 

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ PRZED KURSEM?
WEŹ UDZIAŁ W WARSZTACIE WPROWADZAJĄCYM
27 stycznia 2024 g. 10-12.00
 
 
 
 

Pakiet kursu MBCT-L dla grup zawiera:

🔸 łącznie 26h praktyk, teorii i refleksji,

🔸 indywidualna rozmowa z każdym uczestnikiem przed rozpoczęciem kursu, 

🔸 2-2,5h cotygodniowe sesje stacjonarne lub on-line przez 8 kolejnych tygodni,

🔸 6h Dzień Uważności,

🔸 nagrania mp3 prowadzonych medytacji,

🔸 podręcznik do kursu w formacie pdf i wersji papierowej,

🔸 karty pracy w ramach praktyki domowej,

🔸 certyfikat ukończenia kursu,

🔸 niespodzianka w postaci wartościowej książki.

 

KOSZT KURSU za osobę


kurs grupowy (8x150 min.) 1350 zł 


kurs w parach (9x120 min.) 1900 zł (kurs odbywa się w indywidualnie uzgodnionym terminie)


kurs indywidualny (10x90 min.) 2600 zł (kurs odbywa się w indywidualnie uzgodnionym terminie)

Czytaj więcej o sesjach indywidualnych tutaj

ZNIŻKA 10% DLA OSÓB, KTÓRE UCZESTNICZYŁY W INNYCH KURSACH UWAŻNOŚCI ZE MNĄ (MBLC, CBLC) oraz dla studentów i seniorów

Zaliczka 250 zł gwarantuje miejsce na kursie, dlatego najlepiej wpłacić ją przy zgłoszeniu. Zaliczka jest w pełni zwrotna, jeśli nie zbierze się odpowiednia liczba osób. Maksymalna liczba 9 osób w grupie stacjonarnej i 5 w grupie on-line.

Jeśli finanse stanowią jedyną przeszkodę, skontaktuj się proszę i z pewnością znajdziemy rozwiązanie :-)

W przypadku płatności ratalnej, również zapraszam do kontaktu.

Wpłaty proszę kierować na nr konta 46 1140 2004 0000 3702 8090 0910, mBank S.A lub wysłać Blikiem na numer telefonu 605 569 020 Sprawdź jak to zrobić https://blikmobile.pl/

W tytule IMIĘ I NAZWISKO oraz DATA ROZPOCZĘCIA KURSU I MIEJSCE

 

ZGŁOSZENIA 

Zgłoszenie na kurs odbywa się poprzez formularz rejestracyjny z tego linku https://forms.gle/4Pe2ZbBPC5xAzjSD6

 

Organizator zastrzega sobie możliwość przesunięcia lub odwołania kursu w przypadku nie uzbierania minimalnej liczby chętnych.

 

Badania nad skutecznością kursu MBCT z ostatnich 20 lat dowodzą, że podejście może być wysoce skuteczne dla osób po epizodach nawracającej depresji klinicznej, redukując ich częstotliwość nawet o 50%. Kurs wykazuje również podobną skuteczność do interwencji farmakologicznych. 

 Źródła:

  1. Metcalf, C.A., & Dimidjian, S. (2014). Extensions and mechanisms of mindfulness-based cognitive therapy: A review of the evidence. Australian Psychologist, 49(5), 271-279. DOI: 10.1111/ap.12074
  2. Depression in adults: Recognition and management.(2009). Retrieved from http://www.nice.org.uk/guidance/cg90/chapter/key-priorities-for-implementation#psychological-interventions-for-relapse-prevention
  3. https://www.mbct.com/wp-content/uploads/2020/12/kuyken-jccp-2008.pdf
  4. https://www.mbct.com/wp-content/uploads/2020/12/teasdale-2002-metacognitive.pdf

  

 

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kursu MBCT-L

Źródło: https://www.mbct.co.uk

 

Czym jest depresja?

Depresja to ciężki i długotrwały stan umysłu, w którym zwykły smutek przeradza się w bolesny stan beznadziejności, apatii, braku motywacji i zmęczenia. Może wahać się od łagodnego do ciężkiego. Gdy depresja jest łagodna, zaczynasz rozmyślać o swoich negatywnych aspektach lub o negatywnych aspektach innych osób. Przez większość czasu możesz odczuwać urazę, irytację lub złość, użalać się nad sobą i czuć, że potrzebujesz od kogoś wsparcia. Możesz cierpieć na różne fizyczne dolegliwości, które nie wydają się być spowodowane żadną chorobą fizyczną.

Jednak w miarę nasilania się depresji uczucia skrajnego smutku i beznadziejności łączą się z niską samooceną, poczuciem winy oraz trudnościami z pamięcią i koncentracją, powodując bardzo bolesny stan umysłu. Co gorsza, możesz doświadczyć zmian w podstawowych funkcjach organizmu. Zwykłe codzienne rytmy wydają się „zaburzać”: nie możesz spać lub śpisz za dużo. Nie możesz jeść lub jesz za dużo. Inni mogą zauważyć, że jesteś pobudzony lub zwolniłeś, a Twoja energia do zajęć, które wcześniej sprawiały Ci przyjemność, sięgnęła dna. Możesz nawet poczuć, że życie nie jest warte życia i zacząć myśleć, że lepiej byłoby, gdybyś umarł.

 

Dlaczego ludzie są podatni na depresję?

Nowe badania pokazują, że podczas każdego epizodu depresji negatywny nastrój towarzyszy negatywnemu myśleniu (takiemu jak „jestem nieudacznikiem”, „jestem nieodpowiedni”, „jestem bezwartościowy”) oraz cielesnym odczuciom ospałości i zmęczenia. Kiedy epizod minie, a nastrój wróci do normy, negatywne myślenie i zmęczenie również zanikają. Jednak podczas epizodu powstało połączenie między nastrojami, które były wówczas obecne, a negatywnymi wzorcami myślenia.

Oznacza to, że kiedy negatywny nastrój pojawi się ponownie (z jakiegokolwiek powodu), stosunkowo niewielka ilość takiego nastroju może wywołać lub reaktywować stary wzorzec myślenia. Po raz kolejny ludzie zaczynają myśleć, że ponieśli porażkę lub są nieadekwatni – nawet jeśli nie ma to związku z obecną sytuacją. Osoby, które wierzyły, że wyzdrowiały, mogą czuć się „powrót do punktu wyjścia”. Wpadają w pętlę rozmyślań, która nieustannie pyta „co poszło nie tak?”, „dlaczego to się ze mną dzieje?”, „gdzie to wszystko się skończy?” Takie rozmyślanie wydaje się być pomocne w znalezieniu odpowiedzi, ale udaje się jedynie przedłużyć i pogłębić spiralę nastrojów. Kiedy tak się stanie, stare nawyki negatywnego myślenia powrócą, negatywne myślenie wpadnie w tę samą rutynę, a rezultatem może być pełnoobjawowy epizod depresji.

Ogromne znaczenie ma odkrycie, że związek między negatywnymi nastrojami a negatywnymi myślami pozostaje gotowy do ponownej aktywacji, nawet gdy ludzie czują się dobrze. Oznacza to, że utrzymanie wyzdrowienia z takiej depresji zależy od nauczenia się, jak zapobiegać wymykaniu się łagodnych stanów depresyjnych spod kontroli.

 

Jak powszechnie leczy się depresję?

Najczęściej stosowanym sposobem leczenia dużej depresji są leki przeciwdepresyjne. Jest stosunkowo tani i łatwy w użyciu dla lekarzy rodzinnych (którzy leczą większość osób z depresją). Jednak po zakończeniu epizodu i zaprzestaniu przyjmowania leków przeciwdepresyjnych depresja ma tendencję do powrotu, a co najmniej 50% osób doświadczających pierwszego epizodu depresji stwierdza, że depresja powraca, mimo że wydaje się, że całkowicie wyzdrowiała. Po drugim lub trzecim epizodzie ryzyko nawrotu wzrasta do 80-90%. Ponadto ci, którzy po raz pierwszy zachorowali na depresję przed 20 rokiem życia, są szczególnie narażeni na większe ryzyko nawrotu i nawrotu choroby.

Główną metodą zapobiegania nawrotom jest kontynuacja leczenia, ale wiele osób nie chce pozostawać na lekach przez czas nieokreślony, a gdy leki odstawią, ryzyko ponownego popadnięcia w depresję powraca. Ludzie zwracają się ku nowym sposobom pomagania im w utrzymaniu zdrowia po depresji. Aby zobaczyć, co jest najbardziej pomocne, musimy zrozumieć, dlaczego ryzyko może pozostać wysokie, nawet po wyzdrowieniu.

 

W jaki sposób uważność pomaga redukować spirale nastrojów w dół?

  1. Kiedy wchodzisz w fazę swojego życia, w której jesteś podatny na depresję, tracisz kontakt z tym, co dzieje się wokół ciebie. To rodzaj wizji tunelowej: widać tylko część krajobrazu. Nie zauważasz momentu, w którym zaczyna się spirala złego nastroju.

Praktyka uważności pomaga ci wyraźniej widzieć wzorce umysłu; i nauczyć się rozpoznawać, kiedy nastrój zaczyna się pogarszać. Oznacza to, że możesz „zdusić to w zarodku” znacznie wcześniej niż wcześniej. 

  1. Sama „utrata kontaktu” z rzeczami może stworzyć barierę między tobą a małymi rzeczami w życiu, które mogły sprawiać ci przyjemność. Tendencja ta może stać się ekstremalna w depresji klinicznej, gdzie jest znana jako „anhedonia” (brak przyjemności z rzeczy, które kiedyś sprawiały nam przyjemność). Ale wszyscy możemy znać to uczucie, zwłaszcza gdy mamy zbyt dużo do zrobienia w pracy lub w domu, albo jesteśmy zajęci projektem, kiedy nie zauważamy drobnych przyjemności wokół nas.

Uważność uczy Cię, w jaki sposób możesz odzyskać kontakt z doświadczeniem bycia żywym.

  1. Niski nastrój może przywoływać wspomnienia i przemyślenia z przeszłości oraz sprawiać, że martwisz się o przyszłość.

Uważność pomaga powstrzymać eskalację tych negatywnych myśli i uczy skupienia się na chwili obecnej, zamiast przeżywania przeszłości lub przewidywania przyszłości.

  1. Kiedy zaczynasz czuć się przygnębiony, masz tendencję do reagowania tak, jakby twoje emocje były problemem do rozwiązania: zaczynasz próbować stosować swoje strategie krytycznego myślenia. Kiedy te nie działają, podwajasz wysiłki, aby ich użyć. Skończysz na nadmiernym myśleniu, rozmyślaniu, przeżuwaniu i życiu w swojej głowie.

Uważność pomaga wejść w alternatywny tryb umysłu, który obejmuje myślenie, ale jest większy niż myślenie. Uczy cię zmiany mentalnych biegów, z trybu umysłu zdominowanego przez krytyczne myślenie (które może prowokować i przyspieszać spadkowe spirale nastrojów) na inny tryb umysłu, w którym doświadczasz świata bezpośrednio, bez konceptualizacji i bez osądzania.

  1. Kiedy byłeś w depresji, zrozumiałe jest, że boisz się jej powrotu. Przy pierwszym znaku możesz spróbować stłumić objawy, udawać, że ich nie ma lub odepchnąć niechciane myśli lub wspomnienia. Ale takie tłumienie często nie działa, a rzeczy, których próbowałeś się pozbyć, wracają z nową siłą.

Uważność przyjmuje inne podejście. Pomaga rozwinąć chęć do przeżywania emocji, zdolność do otwartości nawet na bolesne emocje. Pomaga dodać odwagi, by pozwolić, by niepokojące nastroje, myśli i odczucia pojawiały się i znikały, bez walki z nimi. Odkrywamy, że trudne i niechciane myśli i uczucia można zachować w świadomości i spojrzeć z zupełnie innej perspektywy – perspektywy, która niesie ze sobą poczucie ciepła i współczucia dla cierpienia, którego doświadczasz.

 

Czy mogę nauczyć się uważności, jeśli nie miałem klinicznej depresji?

Tak. Możesz skorzystać z uważności, niezależnie od tego, czy masz konkretny problem, czy nie. Wszyscy mamy w życiu chwile, kiedy doświadczamy trudności, stresu i zmagań; a dla niektórych z nas jest to nasze codzienne doświadczenie.

Rozwijanie większej świadomości może otworzyć cię na zobaczenie, jak umysł zostaje uwikłany i zaślepiony przez własne lubienie i nielubienie, ściganie i odrzucanie, gdy próbujesz zmaksymalizować swoje szczęście.

Uważność pomaga ci zobaczyć z większą jasnością, w jaki sposób możesz umiejętnie podchodzić do swoich doświadczeń chwila po chwili, czerpać więcej przyjemności z dobrych rzeczy, które często pozostają niezauważone lub niedoceniane, i skuteczniej radzić sobie z napotykanymi trudnościami, zarówno prawdziwymi, jak i wyimaginowanymi.

Łącząc starożytną mądrość i naukę XXI wieku, Trening Uważności połączony z terapią poznawczą (MBCT-L) okazuje się być skutecznym narzędziem pomagającym zapobiegać nawrotom depresji i następstwom traumy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl